Řetězové a lanové kladkostroje

Řetězový nebo lanový kladkostroj? Který si vybrat?

Mezi elektrickými kladkostroji si dnes můžete vybírat mezi dvěma základními tipy. Každý z nich má svá specifika a o žádném bohužel nelze říct, že by posloužil za jakékoliv situace. Správná volba kladkostroje přitom zásadním způsobem ovlivňuje jeho životnost.

Lano nebo řetěz

Hlavní konstrukční rozdíl mezi oběma tipy se skrývá v bubnu. Buben, který využívá lanový kladkostroj, má na svém povrchu spirálovitou drážku. Drážka zajišťuje, že lano při navíjení dosedne přesně na své místo. Řetězový kladkostroj je v tomto směru konstrukčně jednoduší a nic podobného na svém bubnu nemá.

Hlavním kritériem výběru by měla být váha břemen, která budete pomocí kladkostroje zvedat. Ve váhové kategorii do jedné tuny lanový kladkostroj prakticky neseženete a v kategorii nad deset tun už řetězový nestačí. Obě koncepce se potom překrývají ve váhách mezi pěti a deseti tunami.

Údržba i životnost

Konstrukčně jednoduší řetězový kladkostroj má na svém kontě několik nesporných výhod. Jeho pořizovací cena je většinou nižší, lépe snáší přetížení maximální váhové kapacity a potřebuje menší údržbu.

 Při jeho použití není problém vychýlit zavěšené břemeno do boku což je u některých typů využití kladkostroje zásadní přidaná hodnota. Přesto vám v některých situacích nezbývá nic jiného, než si pořídit kladkostroj lanový.

Lanový kladkostroj je výrazně rychlejší, navržený pro prakticky neustálý provoz v plném nasazení. Typicky se tedy využívá například v dřevozpracujícím nebo strojírenském průmyslu. Díky drážkám na bubnu je také méně náchylný k přehřátí, což je nezbytné například v ocelárnách. To jsou podmínky, které by řetězový kladkostroj dlouho nepřežil. Daní je ovšem častější údržba a větší opatrnost při jeho používání, protože špatná manipulace může rychle zavinit poruchu.

Ukázka řetězového a lanového kladkostroje

Řetězový kladkostrojLanový kladkostroj